نظر سنجی
نظر شما در رابطه با سایت سازمان میراث فرهنگی استان قزوین چیست؟
عالی
خوب
متوسط


محمد علی حضرتی :
مهندس مجابی چهره‌ای اثر گذار و ماندگار درحوزه میراث‌فرهنگی کشور است.

آیین نکوداشت چهل سال حضور و فعالیت پیوسته استاد مهندس سید مهدی مجابی در حوزه میراث فرهنگی، روز یکشنبه 24 اردیبهشت با حضور مهندس بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، مهندس طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و جمعی از اساتید حوزه معماری و شهرسازی در سالن موزه دوران اسلامی تهران برگزار گردید.

در این مراسم محمد علی حضرتی در فیلم مستند چهل سال تلاش و فعالیت مهندس سید مهدی مجابی با پرداختن به ویژگی‌های برجسته علمی و شخصیتی این استاد فرهیحته گفت: نام بلند استاد مهندس سید مهدی مجابی با میراث فرهنگی، تاریخ و فرهنگ ایران و خطه قزوین گره خورده است. مهندس مجابی به عنوان بنیانگذار میراث فرهنگی قزوین نقشی به سزا در شکل گیری، تکامل و اوج گیری روند این حوزه داشته و به دلیل برخورداری از ویژگی‌های ممتاز شخصیتی چهره‌ای اثرگذار و ماندگار در حوزه میراث فرهنگی کشور به شمار می‌آیند.
حضرتی مهندس مجابی را شخصیتی آکادمی و دارای تراز دانشگاهی خواند و تصریح کرد: با توسعه مراکز آموزش عالی در کشور از نظر کمی شاهد دانشگاهیان فراوانی هستیم که به عنوان اعضای هیئت علمی یا استاد دانشگاه شناخته می‌شوند ولی در میان این عده آنهایی که به واقع دارای شان دانشگاهی باشند بسیار اندک هستند و مهندس مجابی از معدود چهره‌های دانشگاهی در حوزه میراث فرهنگی است که دارای شان دانشگاهی بوده که این ویژگی را نظریه پردازی ایشان تثبیت می‌کند.
وی افزود: مهندس مجابی دارای یک شخصیت نظریه پرداز است که می‌تواند موضوعات عام و اجرایی را در ساختار منسجم فکری و منظومه اندیشگی که دارد به فرآیند نظریه برساند و شاید بتوان گفت بعد از چند چهره برجسته که اکنون تعداد زیادی از آنها مانند مرحوم دکتر شیرازی جهان را ترک گفته‌اند، کمتر شخصیتی را می‌شناسیم که مثل مهندس مجابی دارای این ویژگی کم نظیر علمی باشند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین محضر مهندس مجابی را برای اهل فن همواره یک کلاس درس خواند و ابراز داشت: معلم بودن یکی از ویژگی‌های ذاتی این استاد فرزانه است و محضر وی برای اهل فن همواره یک کلاس درس به شمار می‌آید و توانمندی ایشان در نظریه پردازی و دسته بندی مفاهیم و انتقال آنها به دانشجویان و مخاطبین مثال زدنی است.
حضرتی تسلط به زبان را دیگر ویژگی علمی مهندس مجابی برشمرد و ادامه داد: مهندس مجابی همواره قادر به واژه سازی است و برای بسیاری از واژگان و اصطلاحات اروپایی در حوزه‌های معماری، مرمت و شهرسازی پیشنهاد معادل‌های بسیار خوبی دارند که متاسفانه از سوی فرهنگستان زبان فارسی مورد توجه واقع نشده در حالی که واژگان پیشنهادی ایشان بسیار عمیق و سنجیده و مبتنی بر ساختار زبان فارسی است چرا که وی در خانواده‌ای فرهنگی و در تباری اهل قلم بالنده شده و به خوبی به ساخت‌های زبانی آشنا بوده و از آنها به درستی استفاده می‌کنند.
این مقام مسئول در بخش دیگری از فیلم مستند مهندس مجابی یادآور شد: تعلق خاطر استاد مجابی و دلبستگی خاص وی به قزوین ویژگی ممتاز دیگر شخصیتی ایشان است وی با بهره‌گیری از تجربه‌های به دست آمده در استانهای دیگر آن را با شهر زادگاه خود قزوین انطباق داده و اگر قابلیت استفاده در این شهر را داشته باشد بی دریغ آن را ارائه داده و به کار میبندد و در حقیقت مهندس مجابی در حوزه معماری، شهرسازی و میراث فرهنگی نعمتی برای شهر قزوین محسوب میشود.
حضرتی با اشاره به فروتنی مهندس مجابی تصریح کرد: فروتنی از دیگر خصایص بارز و کم نظیر شخصیتی مهندس مجابی است، وی به عنوان یک شخصیت اخلاقی خوش رو و مردم دار مطرح بوده و ضمن اینکه بر مواضع میراثی خود پافشاری دارد به دلیل برخورداری از یک زبان نرم و ملایم به عنوان چهره‌ای مقبول در میان مرده شناخته شده است.
وی مهندس مجابی را در زبان و قلم بسیار توانمند خواند و افزود: مهندس مجابی قلم بسیار خوبی دارد و آثار مکتوب، مقالهها و کتب وی بسیار مستدل و در عین حال بسیار قدرتمندانه نگاشته شده است.حضرتی در ادامه ابراز داشت: ویژگی دیگر این استاد بزرگ علاوه بر وارستگی اخلاقی، وارستگی علمی است به این معنی که نظریه های خویش را ابدی و دائمی نمی‌داند و دائما در حال بازنگری آراء و اندیشه‌های خود بوده و از بیان اشتباهات خود پرهیز ندارد و از این جهت یک معلم به تمام معناست چرا که اذعان به اشتباه یک ویژگی بسیار مهم علمی است و اگر مدیران و تصمیم سازان ما به این ویژگی برسند بسیاری از مشکلات کنونی جامعه حل خواهد شد.
شایان ذکر است: در این مراسم از چهل سال تلاش و فعالیت مستمر استاد سید مهدی مجابی، با اهدای جوایز فرهنگی توسط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تقدیر شد.
 

دوشنبه 25 ارديبهشت 1396
13:11:29

 
Copyright © 2017 qchto.ir - All rights reserved
E-mail : info@qchto.ir - Power by Ghasedak ICT